Uzmanību! Lapa ir izstrādes stadijā!

NPVC vēstures un kultūras telpa un pastāvīgā ekspozīcija

Nacionālā psihiskās veselības centra (NPVC) vēstures un kultūras telpa ir nozīmīgs sabiedrības izglītošanas un stigmas mazināšanas instruments psihiskās veselības jomā. Tā atrodas Rīgā, Tvaika ielā 2, vēsturiskā kompleksā, kas ir valsts aizsargājams kultūras piemineklis ar pirmsākumiem Krievijas cara Pētera I laikā. Pastāvīgā ekspozīcija tika atklāta 2014. gada 14. novembrī, atzīmējot iestādes 190. jubileju.

Ekspozīcija piedāvā daudzpusīgu ieskatu psihiatrijas un narkoloģijas attīstībā Latvijā, sākot no 19. gadsimta līdz mūsdienām. Tajā iekļauti vēsturiski dokumenti, pacientu radīti mākslas darbi, ārstniecības metožu apraksti un citas liecības, kas atspoguļo gan medicīniskās prakses, gan sabiedrības attieksmes maiņu laika gaitā. Īpaša uzmanība pievērsta tādām tēmām kā elektrokonvulsīvā terapija un tās izmantošana mūsdienās, kā arī padomju laika psihiatrijas praksei.

NPVC muzejs kalpo kā platforma dialogam ar sabiedrību, veicinot izpratni par psihiskās veselības jautājumiem un mazinot aizspriedumus. Tas ir īpaši noderīgs medicīnas studentiem un veselības aprūpes speciālistiem kā mācību un pētniecības resurss. Ekspozīcija tiek regulāri papildināta un atjaunota, lai atspoguļotu jaunākās tendences un pētījumus psihiskās veselības jomā. Tas piedalās arī ikgadējā “Muzeju nakts” pasākumā, piedāvājot plašākai sabiedrībai iespēju iepazīties ar ekspozīciju un piedalīties diskusijās par psihiskās veselības nozīmi mūsdienu sabiedrībā.

Esiet sveicināti digitālajā ekspozīcijā!

Laipni lūgti iepazīt bagāto un daudzslāņaino  psihiatrijas vēstures un mūsu iestādes mantojumu. Digitālās ekspozīcijas ceļojums sākas foajē — vietā, kur sākas saruna starp pagātni un tagadni. Tā ir ekspozīcijas vizītkarte un aicinājums ielūkoties cilvēkstāstos, kas dzīvo šajās telpās.

Pārejot tālāk, varat aplūkot vēstures artefaktus un pacientu radītos mākslas darbus (telpas 2 un 3), kā arī iepazīt talantīgā pacienta Pētera Krastiņa pasauli — viņa gleznu istabā un sajūtu telpā (telpas 4 un 5).

Vēstures zālē “Kāpnes pret gaismu” (telpa 6) atklājas pārmaiņu un cerību stāsti, savukārt ekspozīcijas centrālais koridors ved uz pirmajiem slimnīcas vadītājiem veltītām telpām, tostarp Otto Vilhelma fon Hūna dzīvesstāstu un viņa darbiem (telpas 7 un 8).

Tālāk iespējams iepazīt slimnīcas ēdināšanas tradīcijas un sadzīves vidi, tostarp anoreksijas ārstēšanas telpu un padomju laika virtuves instalāciju (telpas 9 , 10 un 11). Ekspozīcijas otrā daļa veltīta direktoru alejai, sieviešu kora “Gundega” stūrītim, kā arī direktorei Zuzannai Sočņevai (telpas 12–14).

Savukārt aizkulisēs (telpa 15) glabājas ekspozīcijas krājums, bet ikvienam apmeklētājam pieejama arī labiekārtota labierīcību telpa (telpa 16).

Sekojot maršrutam, kas iezīmēts ar sarkano līniju un bultām, iespējams secīgi izstaigāt visas ekspozīcijas daļas un iepazīt NPVC unikālo vēstures stāstu.

Spied uz foto, lai uzzinātu vairāk par katru no muzeja telpām:

                                       

1. telpa – Foajē. Sākums sarunai. Telpas vizītkarte 2. telpa – Vēstures artefakti. Pacientu mākslas telpa 3. telpa –  Vēstures Artefakti. Pacientu mākslas telpa
4. telpa – Talantīgā pacienta Pētera Krastiņa gleznu istaba 5. telpa – Talantīgā pacienta Pētera Krastiņa sajūtu istaba  6. telpa – Vēstures zāle “Kāpnes pret gaismu”
7. telpa – Pirmā direktora oto Vilhelma fon Hūna dzīvesgājums 8. telpa – Oto Hūna istaba. Darbi 9. telpa – Slimnīcas virtuve. Ēdināšanas tradīcijas
10. telpa – Anoreksijas istaba 11. telpa – Instalācija “Padomju laika virtuve” 12. telpa – “Aleksandra Augstumu” direktoru aleja
13. telpa – Slimnīcas sieviešu kora “Gundega” stūris 14. telpa – Padomju laiks. Direktores Zuzannas Sočņevas istaba

Muzeja apmeklējums

Muzejs apmeklējams darbdienās, sazinoties ar NPVC sabiedrisko attiecību speciālisti Silvu Bendrāti un saskaņojot apmeklējuma laiku, tālrunis: 29278782.